وبلاگ

تفاوت دستگاه شیرینگ تونلی و شیرینگ پک کابینی

دستگاه شیرینک پک تونلی و دستگاه پک کابینی

دستگاه های شیرینگ پک با توجه به کاربرد ها و مصارف گوناگونی که دارند، در انواع و اقسام مختلفی ساخته شده اند. علت وجود تفاوت در دستگاه های شیرینگ پک ، کاربری آنها برای بسته بندی وسایل بزرگ و کوچک ، خوراکی و غیر خوراکی و نکات تخصصی دیگری است که هرکدام نیازمند قدرت و دقت در بخش مربوطه است.

اما دو مورد از مهمترین دستگاه های شیرینگ پک مهم ، دستگاه شیرینگ پک کابینی و دستگاه شیرینگ پک تونلی میباشد. با خواندن این مقاله به مزایای فراوان بسته بندی به روش شرینگ کردن نایلون پی خواهیم برد.

دستگاه شرینگ پک در دو دسته کابینتی و تونلی عرضه می شود. برا اینکه تفاوت شیرینگ تونلی و شیرینگ کابینی را بدانید در ابتدابه بررسی ویژگی های کلی دستگاه شیرینگ میپردازیم و سپس مقایسه ای پیرامون این دو دستگاه انجام میدهیم :

ویژگی دستگاه شیرینگ پک

شیرینگ پک ( shrink pack) ، از متداول‌ترین روش‌های بسته‌بندی محصولات به حساب می‌آید.امروزه با پیشرفت صنعت ها در زمینه پتروشیمی و همچنین بیشتر شدن کارخانه های تولیدی، استفاده از این دستگاه برای بسته بندی کردن محصولات امری ضروری است.

این دستگاه  شامل سیلر و منبع حرارتی برای اعمال گرما به روکش شیرینگ است. تمام بسته بندی های شرینگ پک با استفاده از حرارت مخصوص و نایلون (شرینک) دور یک محصول یا گروهی از محصولات انجام می شود.شیرینگ لایه پلاستیکی شفافی است که در بسته بندی کردن محصولات مختلف کاربرد دارد.

فرآیند نیز به این شکل است که نایلون(فیلم) مخصوص شیرینگ هنگام قرار گرفتن در معرض گرما به دور محصول (کارتن، قوطی و …) به وسیله حرارت پیچیده و جذب می شود و در انتها یک فن خنک کننده باعث خنک شدن و جذب نهایی و پایان بسته بندی می شود.

 ماده سازنده شیرینگ، شامل پلی وینیل کلراید (PVC)، پلی اتیلن (PE) و پلی الفین (POF) است. هر یک از این سه نوع ماده با استفاده از افزودنی‌ها، ویژگی‌هایی را ایجاد می‌کنند که باعث پایداری و ماندگاری شیرینگ می‌شود.

چرا از دستگاه های بسته بندی شرینگ استفاده می کنیم؟

بسته بندی شرینک یک فرآیند آسان است که فقط به دو چیز نیاز دارد: نوع مناسب پوشش پلاستیکی و گرما. فقط با یک رول نایلون بسته بندی کوچک و یک منبع گرمایشی، می توانید تقریباً هر چیزی را که دارید ضد آب، ضد  هوا و ضد دستکاری کنید. بدلیل اینکه هیچ محدودیتی در اندازه و حجم برای وسایل بسته بندی  در این دستگاه وجود ندارد (بزرگ یا کوچک) حالا راهی برای محافظت از حجیم ترین وسایل خود دارید. علاوه بر این پلاستیک بسته بندی این دستگاه قابل بازیافت است. وقتی کار با آن تمام شد، می توانید آن را با سایر کیسه های پلاستیکی خود دور بریزید  تا بازیافت شوند و برای استفاده های بعدی دوباره ساخته شوند.

 چند مزایای  کلیدی دیگر بسته بندی شیرینک عبارتند از :

  • محافظت در برابر گرد و غبار، خاک و رطوبت
  • افزایش عمر مفید محصول
  • بسته بندی چندین محصول در یک بسته، برای حمل و نقل آسان
  • بسته بندی محصولات بدون دخالت دست
  • افزایش عرضه محصولات خرده فروشی
  • جایگزین قوی تری برای بسته بندی دستی با سلفون

دستگاه های شیرینگ بطور کلی به دو نوع  تونلی و کابینی در بازار موجود می‌باشد. که  قصد داریم در ادامه به توضیح مختصری درباره هرکدام بپردازیم.

دستگاه شیرینگ پک تونلی

دستگاه شیرینگ نیمه اتومات

دستگاه شیرینگ پک تونلی (که معمولاً به عنوان تونل حرارتی نیز شناخته می شود) یک تونل فلزی است که  در اطراف یک نوار نقاله ساخته شده است. این تونل دارای یک عنصر گرمایشی هم است که محصولات را در حین حرکت در دستگاه گرم می کند. از نوار نقاله و گرما برای حفظ دمای ثابت در محفظه تونل استفاده می شود. تونل‌های شیرینک اغلب برای اقلام بسته‌بندی حرارتی استفاده می‌شوند.

این مدل دستگاه معمولا برای کارخانجاتی که تعداد تولید بالا دارند و به سرعت بیشتری در شیرینگ کردن نیاز دارند مناسب است. معمولا در اکثر شرکت ها از شیرینک پک تونلی در انتهای خط تولید استفاده میکنند تا محصول بلافاصله بعد از تولید شدن ، از طریق نوار نقاله و به آسانی و سرعت بیشتر پک و بسته بندی شوند.

این دستگاه به طور عمومی برای بسته بندی قوطی های نوشابه و آب معدنی شناخته شده است. اما برای محصولات دیگری نظیر جعبه، قوطی، بطری، مانند رب و تن ماهی ، شیرینگ آب رادیاتور، شیرینگ بطری های عرقیات گیاهی نیز استفاده میشود.

انواع مختلف دستگاه شیرینگ پک تونلی

دستگاه شیرینگ پک گازی

دستگاه شیرینگ گازسوز انرژی گرمایی در داخل تونل حرارتی را توسط گاز یا گازوئیل تامین می نماید و همانطور که در بالا به آن اشاره شد از نظر هزینه و قیمت بسیار ارزان تر از انرژی برق میباشد. این مدل دستگاه ها دارای سیستم حرارتی غیر مستقیم توسط کوره دوجداره استیل نسوز بوده که حرارت ایجاد شده درون تونل حرارتی را بدون کوچکترین دی اکسید کربن فراهم مینماید

دستگاه شیرینگ پک برقی

دستگاه شیرینگ برقی انرژی گرمایی در داخل تونل حرارتی را توسط برق تامین می نماید که در مقایسه با دو مدل دیگر  مصرف انرژی  بیشتری نیاز دارد و بنابراین هزینه سازتر میباشد.

دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز (گازی و برقی)

 دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز هم از المنت و هم از گاز جهت گرم کردن تونل بهره می برند و مصرف انرژی را تا 3 برابر نسبت  به مدل های برقی کاهش می دهد. باخرید دستگاه دوگانه سوز میتوانید از هر دو نوع سوخت برق و گاز استفاده کنید .

دستگاه شیرینگ پک کابینی

دستگاه کابینی تکفاز نارنجی

دستگاه شیرینگ پک کابینی که به صورت دستی طراحی و ساخته می شود بیشتر برای محصولات کوچک در کارگاه ها و تولیدی هایی که فضای کارگاهی کوچک است مورد استفاده قرار می گیرد.

شیرینگ پک کابینی بر عکس نوع قبلی اغلب برای بسته بندی محصولات کوچک و تکی از قبیل کتاب، دیسک، مجله و سی دی،  محصولات غذایی، قنادی، رستوران و مطبخ ها ومحصولات الکتریکی مورد استفاده قرار میگیرد و در کل بیشتر مناسب مکان هایی با فضای کم می باشد که نیاز به حجم تولید کم و یا متوسط دارند.

دستگاه های پک کابینی ، جزو دسته بندی دستگاه های نیمه اتوماتیک هستند و فرایندی کاملا مشابه به مدل تونلی را در بسته‌بندی محصولات طی می‌کند با این تفاوت که بسته‌بندی با این دستگاه به صورت دستی انجام می‌شود.

و سپس به بخش حرارتی برده میشود و در آنجا عملیات انقباض و بسته بندی فیلم شیرینگ با حرارت صورت میگیرد. این دستگاه مناسب هر نوع فیلم شیرینگ از قبیل PE، POF و PVC میباشد.

نکات مهم در انتخاب دستگاه شیرینگ پک

انتخاب دستگاه مناسب برای هرصنعتی می تواند یک چالش باشد بنابراین قبل ازخرید برای انجام بسته بندی محصولات به صورت عمده در تجارت شما، ملاحظات مهمی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد:

  • اندازه ،ابعاد و وزن محصول
  • سرعت بسته بندی مورد نیاز براساس تعداد و سرعت تولید شما
  • محدودیت فضای شما
  • سازگاری محصول شما به حرارت و نحوه ی انتقال آنها در دستگاه های شرینگ

در  نهایت با در نظر گرفتن موارد فوق می توان بهترین انتخاب دستگاه شرینگ را انجام داد.

تفاوت های شرینگ تونلی و شرینگ کابینی

شیرینگ پک کابینی شیرینگ پک تونلی
دستگاه شرینک پک کابینتی برای بسته های کوچک تکی و انواع مواد خوراکی است. شرینگ تونلی به منظور بسته بندی پیوسته انواع بسته های صنعتی  استفاده می شود
در شرینک کابینتی تنها با بسته شدن درب کابین و اعمال شاسی، حرارت دمیده می شود. در شرینک تونلی حرارت مستمر در حال تابش است
شرینک کابینی عموما به صورت تک فاز است. شیرینگ تونلی در انواع تک فاز و سه فاز تولید می شود
در شرینک کابینی برش فیلم شرینک به صورت دستی است و خود دستگاه نیز نیمه اتوماتیک تولید می شود شرینگ تونلی تمام اتوماتیک با برش فیلم شرینک طراحی و تولید می گردد
در مدل کابینی نیروی مورد استفاده برق است. شیرینگ تونلی را می توان به صورت دوگانه سوز طراحی نمود

 

دستگاه های شیرینگ براساس نوع کاربرد و همچنین اندازه آن قیمت گذاری می شوند.علاوه بر این، مواردی همچون برند،  نوع عملکرد (اتوماتیک، نیمه اتوماتیک، دستی)، تجهیزات مکانیکی ، مشخصات فنی، سیستم برقی و ابعاد دستگاه ، قابلیت دوخت ، تکنولوژی و کیفیت آن بر قیمت تمام شده آن تاثیر می گذارد.

شرکت ایران پک با ده ها سال تجربه ی خود در فروش انواع دستگاه شیرینگ پک و همچنین برخورداری از بهترین دستگاه ها ، افتخار خدمت رسانی به شما را دارد.

در صورت تمایل برای مشاهده محصولات و آگاهی از قیمت و خرید دستگاه شیرینگ تونلی و دستگاه شیرینگ کابینی با شماره های موجود در سایت iran-pack.com  ما تماس بگیرید.